پنجره

مدتها است که پنجره قدیمی ام بسته مونده، اما این روزها شرایط خوبی برای ورود دوباره به دنیای مجازی برام فراهم شده ، پنجره را گاه گاهی باز خواهم کرد.ان شاءالله

طبقه بندی موضوعی

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آخرین نظرات

رمضان وسیره عملی امام (ره)

جمعه, ۱۵ شهریور ۱۳۸۷، ۰۴:۵۳ ب.ظ

 

ماه رمضان شد، مى و میخانه بر افتاد                                               عشق و طرب و باده ، به وقت سحر افتاد

        افطار به مى کر د برم پیر خرابات                                                   گفتم که تو راروزه، به برگ و ثمرافتاد
        
        با باده ، وضو گیر که در مذهب رندان                                             در  حضرت حق  این عملت  بارور  افتاد

عالمان ربانی، چلچراغ هاى پر فروغى هستند که در هرعصرى، در آسمان علم و عمل مى درخشند، و با کسب نور و گرما از خورشید رسالت و امامت، بر زمینیان تجلى مى کنند و آنان را به سوى منابع نور و برکت دودمان وحى، رهنمون مى سازند، و بر بال عرفان ناب محمدى (صلى الله علیه وآله )نشانده، بر مشکات ملکوت، عروج مى دهند

(اگر ما تاریخ را بررسی کنیم به این حقیقت می رسیم کـــــــه در نهضت های مذهبی و دینی ، در نهضت های آسیا چنین چیزی بوده که انبیا فرد را علیه خودش بر می انگیزند . اصلا توبه همین است توبه که واقعا یک حالت عالی انسانی است عبارت است از قیام انسان علیه خودش ، یک قیام اصلاحی . من مخصوصاً یک وقت تعبیرات قرآن در مورد توبه را جمع کردم دیدم تعبیرات خیلی عالی و عجیبی است . قراینن مکرر می گوید : تاب و اصلح یک قیام اصلاحی از درون انسان ، قیام وجدان انسان علیه خودش ، علیه اسراف کاریها و افراط کاری های خویش. )«استاد شهید مرتضی مطهری»

عالمان ربانی، چلچراغ هاى پر فروغى هستند که در هرعصرى، در آسمان علم و عمل مى درخشند، و با کسب نور و گرما از خورشید رسالت و امامت، بر زمینیان تجلى مى کنند و آنان را به سوى منابع نور و برکت دودمان وحى، رهنمون مى سازند، و بر بال عرفان ناب محمدى (صلى الله علیه وآله )نشانده، بر مشکات ملکوت، عروج مى دهند...
در میان دین باوران کفر ستیز، چهره محبوب قرن، فقیه تیزبین سیاست مدار، فیلسوف، عارف ژرف نگر، عالم متخلق و رهبر و بنیان گذار جمهورى اسلامى، حضرت امام خمینى (رضوان الله تعالی علیه)، از موقعیتى والا و ویژه برخودار است، زیرا روزها و ساعت ها و لحظه هاى عمر او، با مراقبه و محاسبه سپرى شد و صدها آیه قرآن را مجسم ساخت و عینیت بخشید. در این مبحث به سیره عملی امام می پردازیم تا ره توشه ای برای عاشقان ماه رمضان باشد .

حضرت امام (ره) توجه ویژه اى نسبت به ماه رمضان داشته و بدین جهت، ملاقات هاى خودشان را در ماه رمضان تعطیل مى کردند و به دعا و تلاوت قرآن و... مى پرداختند.و خودشان مى گفتند: «خود ماه مبارک رمضان، کارى است .»

یکى از یاران امام، در این باره گفته است :در این ماه، ایشان شعر نمى خواندند و نمى سرودند و گوش به شعر هم نمى دانند . خلاصه، دگر گونى خاصى متناسب با این ماه در زندگى خود ایجاد مى کردند، به گونه اى که این ماه را، سراسر، به تلاوت قرآن مجید و دعا کردن و انجام دادن مستحبات مربوط به ماه رمضان سپرى مى کردند.

ایشان، به هنگام سحر وافطار، بسیار کم مى خوردند، به گونه اى که خادم شان فکر مى کردند که امام، چیزى نخورده است!

 

از جمله برنامه هاى ویژه حضرت امام (ره) در ماه مبارک رمضان ، عبادت و تهجد بود. امام عبادت را ابزار رسیدن به عشق الهى مى دانستند و به صراحت بیان مى کردند که در وادى عشق، نباید به عبادت به چشم وسیله اى براى رسیدن به بهشت نگاه کرد .اکثر آشنایان امام نقل مى کنند که ایشان از سن جوانى، نماز شب و تهجد، جزء برنامه هایشان بود.

بعضى از نزدیکان ایشان مى گفتند که وقتى در ظلمت و تاریکى نیمه شب، آهسته وارد اتاق امام مى شدم، معاشقه امام را با ایزد احساس مى کردم و مى دیدم که با خضوع و خشوعى خاص، نماز مى خواندند و قیام و رکوع و سجود را بجا مى آوردند که حقا وصف ناپذیر بود. با خودم فکر مى کردم که شب امام، حقیقتا، لیلة القدر است .

یکى از اعضاى دفتر ایشان، دراین باره مى گوید:پنجاه سال است که نماز شب امام، ترک نشده است. امام در بیمارى و در صحت و در زندان و در خلاصى و در تبعید، حتى بر روى تخت بیمارستان قلب هم نماز شب خواندند.

امام توجه خاصى به نوافل داشتند و هرگز، نوافل را ترک نمى کردند. نقل شده است که امام، در نجف اشرف، با آن گرماى شدید، ماه مبارک رمضان را روزه مى گرفت و با این که در سنین پیرى بودند و ضعف بسیار داشتند، تا نماز مغرب و عشاء را به همراه نوافل به جاى نمى آوردند، افطار نمى کردند! و شب ها تا صبح، نماز و دعا مى خواندند و بعد از نماز صبح، مقدارى استراحت مى کردند و صبح زود، براى کارهایشان آماده مى شدند.

یکى از اساتید قم نقل مى کرد: شبى میهمان حاج آقا مصطفى بودم. ایشان، خانه جداگانه اى نداشتند و در منزل امام زندگى مى کردند. نصف شب از خواب بیدار شدم و صداى آه و ناله اى شنیدم، نگران شدم که مگر اتفاقى افتاده است، حاج آقا مصطفى را بیدار کردم و گفتم: «ببین چه خبر است!» . ایشان نشست و گوش داد و گفت: «صداى امام است که مشغول تهجد و عبادت است.»

در ماه مبارک رمضان، این شب زنده دارى و تهجد، وضعیت دیگرى داشت. یکى از محافظان بیت مى گوید در یکى از شب هاى ماه مبارک رمضان، نیمه شب، براى انجام کارى مجبور شدم از جلوى اتاق امام گذر کنم. حین عبور، متوجه شدم که امام، زار زار گریه مى کردند! هق هق گریه امام که در فضا پیچیده بود، واقعا مرا تحت تاثیر قرار داد که چگونه امام، در آن موقع از شب، با خداى خویش راز و نیاز مى کند.

آخرین ماه مبارک رمضان دوران حیات امام، به گفته ساکنان بیت، از ماه مبارک رمضان هاى دیگر متفاوت بود! به این صورت که امام همیشه، براى خشک کردن اشک چشم شان دستمالى را همراه داشتند، ولى در آن ماه مبارک رمضان، حوله اى را نیز همراه برمى داشتند تا به هنگام نمازهاى نیمه شب شان، از آن استفاده کنند!

امام خمینى (ره) توجه خاصى به قرآن داشتند، به طورى که روزى، هفت بار قرآن مى خواندند!امام در هر فرصتى که به دست مى آوردند، ولو اندک، قرآن مى خواندند. بارها دیده شد که امام، حتى در دقایقى قبل از آماده شدن سفره - که معمولا به بطالت مى گذرد - قرآن تلاوت مى کنند ! امام بعد از نماز شب تا وقت نماز صبح، قرآن مى خواندند.

 

گزیده ایى از توصیه ها و سفارش هاى امام به مناسبت ماه مبارک رمضان

شما در این چند روزى که به ماه رمضان مانده، به فکر باشید، خود را اصلاح کرده، توجه به حق تعالى پیدا نمایید.از کردار و رفتار ناشایسته خود ، استغفار کنید! اگر خداى نخواسته، گناهى مرتکب شده اید، قبل از ورود به ماه مبارک رمضان ، توبه کنید! زبان را به مناجات حق تعالى عادت دهید! مبادا در ماه مبارک رمضان، از شما غیبتى، تهمتى و خلاصه گناهى سر بزند و در محضر ربوبى، با نعم الهى و در مهمان سراى بارى تعالى، آلوده به معاصى باشید! شما اقلا، به آداب اولیه روزه عمل نمایید و همان طورى که شکم خود را از خوردن و آشامیدن نگه مى دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصى باز دارید! از هم اکنون بنا بگذارید که زبان را از غیبت، تهمت، بدگویى و دروغ نگهداشته، کینه، حسد و دیگر صفات زشت شیطانى را از دل بیرون کنید!

اگر با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، در اعمال و کردار شما هیچ گونه تغییرى پدید نیامد، و راه و روش شما با قبل از ماه صیام فرقى نکرد، معلوم مى شود روزه اى که از شما خواسته اند ، محقق نشده است.

اگر دیدید کسى مى خواهد غیبت کند، جلوگیرى کنید و به او بگویید! «ما، متعهد شده ایم که در این سى روز ماه مبارک رمضان، از امور محرمه خود دارى ورزیم.» و اگر نمى توانید او را از غیبت باز دارید، از آن مجلس خارج شوید! ننشینید و گوش کنید! باز تکرار مى کنم تصمیم بگیرید در این سى روز ماه مبارک رمضان، مراقب زبان، چشم، گوش و همه اعضاء و جوارح خود باشید.توجه بکنید که به آداب ماه مبارک رمضان عمل کنید; فقط، دعا خواندن نباشد، دعا به معناى واقعى اش باشد.

نقل ازسایت شهید اوینی۸۷/۰۶/۱۵ موافقین ۰ مخالفین ۰
محمدجعفر جوشن

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی