پنجره

مدتها است که پنجره قدیمی ام بسته مونده، اما این روزها شرایط خوبی برای ورود دوباره به دنیای مجازی برام فراهم شده ، پنجره را گاه گاهی باز خواهم کرد.ان شاءالله

طبقه بندی موضوعی

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آخرین نظرات

۲ مطلب در آذر ۱۳۸۷ ثبت شده است

امیرالمؤمنین امام علی‌ علیه السلام درباره‌‌ راز وقوف در عرفات فرمود: عرفات خارج از مرز حرم است و مهمان خدا باید بیرون دروازه، آنقدر تضرّع کند تا لایق ورود حرم شود.(1) از این‌رو شب و روز عرفه دعاهای مخصوص دارد که جزو فضایل برجسته و وظایف مهم روز عرفه است. بنابراین، خداوند این گونه مهمانان خود را برای ورود در خانه‌ای که انبیا ‌علیهم السلام به طهارت آن قیام و اقدام کرده‌اند: "و عهدنا إلی إبراهیم و إسمـعیل أن طهّرا بیتی"(2) تطهیر و پاک می‌کند؛ زیرا خداوند در خانه پاک، تنها مهمانان پاک را می‌پذیرد.

اسرار عرفات فراوان است، و برخی از آنها که در حدیث شبلی(3) بدانها اشاره شده عبارت است از:

1ـ وقوفِ در عرفات برای آن است که انسان به معارف و علوم دینی واقف شده و از اسرار الهی نظام آفرینش با خبر شود. بداند که خداوند به همه‌ نیازهای او واقف و بر رفع همه‌‌ آنها تواناست. خود را به خدا بسپارد و فقط او را اطاعت کند که طاعت او سرمایه و وسیله‌‌ هر بی‌نیازی است: "و طاعته غنی."(4)

از این‌رو امام سجاد‌ علیه السلام به سائلی که در روز عرفه گدایی می‌کرد، فرمود: وای بر تو! آیا در چنین روزی، دست نیاز به‌ سوی غیر‌ خدا دراز می‌کنی؛ در چنین روزی برای کودکان در رحمْ امید سعادت می‌رود: "ویحک! أغیر‌الله تسأل فى هذا الیوم. إنه لیُرجی لما فى بطون الحبالی فى هذا الیوم أن یکون سعیداً!"(5) کسی که در این جا از خدا غیر‌ خدا را طلب کند زیان کرده است. امام سجاد ‌علیه‌السلام کسانی را که در چنین زمان و مکانی دست نیاز به سوی دیگران دراز می‌کنند، بدترینِ انسان‎ها معرفی فرمود: "هؤلاء شرار من خلق ‌الله. الناس مقبلون علی‌الله و هم مقبلون علی‌ الناس."(6)

محمدجعفر جوشن
۱۶ آذر ۸۷ ، ۱۷:۰۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

امروزه تبلیغات در شکل دهی به افکار عمومی مردم در سطح گسترده کاربردی اساسی دارد و در قالب های گوناگون هنری انجام می گیرد که از جمله آن قالب ها فیلم های سینمایی ، مستند ها و همچنین قالبهای غیر رسانه ای مانند داستان نویسی ، مقاله نویسی و غیره است ؛ بدین لحاظ کشورهای سلطه جو و استعماری برای پیشبرد اهداف عموما باطل خویش در سطحی وسیع از این ابزار کارآمد بیشترین بهره را می برند و این در حالی است که درجامعه ما برای ترویج و تبلیغ اهداف و عقاید حق خویش نیز استفاده ناچیز و یا نا آگاهانه ای  از این ابزارها به عمل می آید.

امروزه تبلیغات در شکل دهی به افکار عمومی مردم در سطح گسترده کاربردی اساسی دارد و در قالب های گوناگون هنری انجام می گیرد که از جمله آن قالب ها فیلم های سینمایی ، مستند ها و همچنین قالبهای غیر رسانه ای مانند داستان نویسی ، مقاله نویسی و غیره است ؛ بدین لحاظ کشورهای سلطه جو و استعماری برای پیشبرد اهداف عموما باطل خویش در سطحی وسیع از این ابزار کارآمد بیشترین بهره را می برند و این در حالی است که درجامعه ما برای ترویج و تبلیغ اهداف و عقاید حق خویش نیز استفاده ناچیز و گاه نا آگاهانه ای  از این ابزارها به عمل می آید.

با وجود اهمیت غیر قابل انکار استفاده از این ابزارها اما این مهم از درجه اهمیت کم تری نسبت به نحوه  استفاده از آنها برخوردار است و لذاست که در فرایند آسیب شناسی فعالیت های تبلیغی رسانه های حق مدار باید راه کارهای مطلوب را رصد نموده به مرحله اجرا گذاشت .

یکی از راه کارهای اساسی و بسیار تاثیرگذار در امر تبلیغات ، القای آینده جهان به نحو مقتضی و متناسب با سیاست های کشورها در پاسخ به این دغدغه ی فکری و همگانی است که " به واقع آینده چگونه خواهد بود" از این روست که امپراطوری رسانه ای با درک درست و صحیح این واقعیت ، به تلقین خواسته های خود با سرعتی بیش از پیش دست می یازند و از این دست است  مباحثی که امروزه آمریکا در رابطه با پایان مقابله خود و ایران مطرح می کند .

محمدجعفر جوشن
۰۳ آذر ۸۷ ، ۱۷:۰۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر